Streda 21. mája 2025 od 17:00 do 19:00
Adresa: Fleck, Mierové námestie 17/17, 911 01 Trenčín
Účasť je bezplatná
Vzhľadom na zajtrajšiu predpoveď počasia bude podujatie prebiehať iba v priestore Fleck na Mierovom námestí 17/17, kde sa môžete tešiť na prezentáciu i špeciálne tematické pohostenie. Tešíme sa na vás.
Srdečne vás pozývame na umeleckú prezentáciu nasledovanú piknikom a rozprávaním príbehov v Čerešňovom sade.
Toto je prvé verejné podujatie projektu Pohyblivé komunity Maj Horn, ktorý vzniká v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026. Začneme vo Flecku v centre mesta, kde má Maj Horn svoj dočasný ateliér. Tu predstaví svoju umeleckú prax a výskum pre projekt Pohyblivé komunity. Následne sa spolu presunieme do Čerešňového sadu na piknik. Čerešňový sad je miestom súčasných aj minulých príbehov, archeologických nálezov a jedinečných odrôd čerešní. Pripravíme si a spoločne si vychutnáme jedlo rastlín.
Cieľom projektu je skúmať a vytvárať nové prepojenia medzi TEK (tradičné ekologické poznatky), folklórnymi tradíciami súvisiacimi s divo rastúcimi rastlinami a zvieratami, rozprávaním príbehov a ekosystémami a krajinami Trenčína. Projekt sa formuje ako výskumný a sociálne angažovaný proces, ktorý vyvrcholí výstavou a performanciou v roku 2026.
Spolu s účastníkmi a publikom budeme spájať príbehy a pohľady na prírodu. Čo sa môžeme naučiť zo znovuprežívania príbehov z folklórnej kultúry a tradičných ekologických poznatkov? Môžeme v nich nájsť inšpiráciu a zvedavosť pre ohľaduplnejší ekologický spôsob života – najmä v čase klimatickej a biodiverzitnej krízy?
Praktické informácie:
Podujatie bude prebiehať v angličtine s možnosťou prekladu do slovenčiny.
Vstup do ateliéru je bezbariérový.
Kontaktná osoba: Veronika Marek Markovičová, 0903 220 302
—
Maj Horn (nar. 1987) je umelkyňa pôsobiaca v Kodani, Dánsko. Pracuje s výskumne orientovanými a sociálne angažovanými metódami a médiami ako sú performancia, fotografia, organické materiály a inštalácie. Je absolventkou magisterského štúdia výtvarného umenia na Funen Art Academy (DK) v rokoch 2009–2014. Pre hlbšie porozumenie krajiny, biodiverzity a dynamiky ekosystémov študovala Interpretačné prístupy v prírode – teóriu a prax na Univerzite v Kodani (2023–2024), čo integruje aj do svojej umeleckej tvorby.
Kurátorka projektu: Lýdia Pribišová
Mediátorka projektu: Veronika Marek Markovičová