O výstave
Výstava Hranice videného prináša do Trenčína čerstvú energiu mladej ostravskej scény. Sochy, maľby aj priestorové inštalácie sa stretávajú v galérii FOR MAAT, aby spoločne otvorili otázky o tom, čo všetko dokážeme – alebo nedokážeme – vnímať. Nechajte sa pozvať k tichému rozhovoru s materiálom, priestorom aj vlastným vnútrom. Čaká vás súčasné umenie, ktoré premýšľa nad tým, kde končí viditeľné – a kde sa začína to, čo cítime.
Otvorenie výstavy sa uskutoční 9. mája 2025 o 18:00 v galérii FOR MAAT.
Výstava Hranice videného prepája troch súčasných*é umelcov*kyne – Sabinu Knetlovú, Libora Novotného a Terezu Samkovú – výrazných reprezentantov*ky mladej ostravskej vizuálnej scény, ktorých tvorba sa zaoberá vzťahom priestoru, materiality a ľudskej existencie. Výstava je rozhovorom medzi troma prístupmi – maľbou, inštaláciou a sochárstvom – a navádza diváka*čku k zamysleniu sa nad hranicami viditeľného, materiálneho, alebo iba tušeného. Výstavný projekt skúma hranice medzi prirodzeným a umelým, stabilitou a premenou, fyzickým a duchovným priestorom. Rozširuje pohľad na možné duálne vzťahy v široko chápanom poli architektúry a priestoru, vrátane rezíduí; osobných identít vo vzťahu k emocionálnym zážitkom súčasného globalizovaného sveta, ľudskej telesnosti a pominuteľnosti. Diela autorov*iek prostredníctvom symbolických foriem prehovárajú k objasneniu reziduálnych „trhlín“.
František Kowolowski, kurátor
Táto výstava je súčasťou projektu S koreňmi v Trenčíne, ktorý prináša do mesta dôležité témy reflektované prostredníctvom súčasného vizuálneho umenia.
Vystavujú
Sabina Knetlová je sochárka pracujúca s betónom, ktorý kombinuje s inými materiálmi (gumené hadice, prefabrikáty). Jej tvorba balancuje medzi figuráciou a abstrakciou, pričom jej sochy sa vyznačujú meditatívnym pokojom a prepojením s priestorom. Inšpiruje sa archaickým sochárstvom (Egypt, gotika), ale zároveň reflektuje industriálny svet. Jej práce tematizujú napätie medzi sochárskym gestom a priemyselným materiálom, čím zdôrazňuje kontrast medzi organickosťou a umelosťou. Použitie betónu zdôrazňuje surovosť materiálu, ale jeho kombinácia s organickými formami dáva sochám vnútornú dynamiku.
Libor Novotný prepája prírodné a kultúrne prvky, pričom sa zameriava na intervenciu do verejného priestoru i galerijných expozícií. Jeho tvorba spochybňuje hranicu medzi prírodou a civilizáciou, pretvára organické materiály (huby, drevo) do nových kontextov a vnáša do nich prvky geometrie alebo irónie. Jeho práca osciluje medzi hravosťou a konceptuálnou kritikou, zdôrazňuje obmedzenosť ľudského vnímania a navrhuje alternatívne spôsoby videnia. Často pracuje s inštaláciou a site-specific umením, kde diváka*čku núti k prehodnocovaniu priestoru a jeho funkcií.
Tereza Samková sa vo svojich dielach zameriava na priestor ako metaforu ľudskej existencie. Jej diela vychádzajú z osobných zážitkov, snov a konkrétnych reálií, pričom sa dotýkajú existenciálnych otázok. Pracuje s priestorovou ilúziou, často prerámuváva obrazovú plochu architektonickými prvkami, čím vytvára vrstvené vizuálne príbehy. Typickým znakom jej tvorby je napätie medzi snovou neuchopiteľnosťou a racionálnou geometriou. Zásadnou pre jej tvorbu je napätie medzi racionalitou a intuíciou. Prepája geometrickú konštrukciu s tekutou atmosférou a necháva diváka*čku, aby si sám*sama interpretoval*a priestor, ktorý pozoruje.
Navštívte nás
Kedy: 9. máj – 11. júl 2025 (otvorené každý piatok, sobotu a nedeľu od 15:00 do 18:00)
Kde: Galéria FOR MAAT, Železničná 3, Trenčín
Výstava Hranice videného je aktivitou projektu S koreňmi v Trenčíne, ktorý je súčasťou Trenčín 2026. Trenčín 2026 finančne podporujú Mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry SR. Partnerom je Európska únia.
Na podujatí sa budú vyhotovovať foto a video záznamy, ktoré neskôr budú zverejnené.