Pri prechádzkach mestom máme možnosť objaviť skryté kaviarne, malebné parky, historické pamiatky a živé uličky plné života. Pešia chôdza nám umožňuje vnímať atmosféru mesta, jeho zvuky, vône a energiu, čo je často nemožné zažiť z pohodlia auta. Tieto miesta vytvárajú pocit komunity a ponúkajú útočisko, kde môžeme spomaliť, relaxovať a spojiť sa s miestnou kultúrou. Preto je pešia prehliadka mesta často tou najautentickejšou a najpríjemnejšou formou objavovania nových miest.
Práve takéto miesta boli témou workshopu medzinárodnej siete Cities in Placemaking, ktorý sa tentokrát konal v Trenčíne. Ako členovia siete Cities in Placemaking sme mali možnosť pozvať niekoľko odborníkov a odborníčok z oblasti urbanistiky a architektúry. Workshop prebiehal v KKC Hviezda a jeho hlavnou témou bol placemaking – miestotvorba.
Foto: Maria Blau
Placemaking (miestotvorba) je prístup k plánovaniu, dizajnu a správe verejných priestorov, ktorý sa namiesto fyzických štruktúr alebo budov zameriava na ľudí, využívajúcich priestory. Vďaka tomuto prístupu vznikajú miesta, ktoré ľudia pravidelne využívajú, ktoré poskytujú rôznorodé aktivity, ktoré zvyšujú kvalitu života a kde sa ľudia všeobecne dobre cítia. Cieľom placemakingu je namiesto priestorov (spaces), vytvárať miesta (places), ku ktorým si vytvárame vzťah a spoločne ich pretvárame.
Spoločne sme sa rozprávali o mestách, v ktorých pôsobíme a ktoré často krát prechádzajú podobnými výzvami aj keď to tak možno na prvý pohľad nevyzerá. Vzájomne sme zdieľali nápady na zlepšenia v komunitách a lokalitách, ktoré majú nevyužitý potenciál. Hlavne ako ich čo najviac spríjemniť pre ľudí, aby ich chceli objavovať a tráviť v nich čas.
Nezostali sme ale len pri rozprávaní – návšteve sme ukázali Trenčín a predstavili projekty, ktoré sa v ňom budú realizovať. Naviac sme navštívili Partizánske, kde sme mali jedinečnú príležitosť prezrieť si pripravovaný projekt Fabrika 61, ktorý pripravuje tím OZ Fabrika umenia. Tá bude slúžiť ako kultúrny priestor v inak nevyužívanom areáli bývalej Baťovej fabriky a sprístupní tak neatraktívny priestor pre obyvateľov a obyvateľky mesta.
Foto: Maria Blau
Na konci niekoľkodňového workshopu sa uskutočnilo stretnutie s názvom Príbehy miestotvorby, na ktoré bola pozvaná aj široká verejnosť. Toto podujatie prinieslo jedinečnú príležitosť tak ako pre účastníkov workshopu, tak aj pre miestnych obyvateľov aby sa mohli dozvedieť viac o rôznych aspektoch miestotvorby. Stretnutie ponúklo rôzne prednášky, diskusie a prezentácie, kde sa hovorilo o úspešných príbehoch a inšpiratívnych projektoch z oblasti urbanizmu a architektúry.
Foto: Maria Blau
Celý týždeň vedomostí a teoretických ukážok sme zakončili jednou praktickou – podujatím Korzo Palackého. Krásnu ulicu v centre mesta s inak nevyužitým potenciálom sme na jeden deň uzavreli pre autá a spravili z nej príjemné miesto na oddych, zábavu, stretnutia a kultúru. Aspoň na jeden deň sme si mohli ukázať, aké je super robiť mestá s peknými miestami.