Úvodné podujatie – pop-up akcia – Premietanie videa V búrke bez úkrytu a rozhovor s umelcami Ancou Benerou & Arnoldom Estefanom moderujú Agnieszka Kilian a Jaro Varga – sa uskutoční v piatok 2. mája 2025 o 17.00.
Pri prezentácii tohto významovo vrstveného diela sa zároveň usilujeme premeniť čakáreň v budove Mestského úradu – Centra rozvoja mesta – na novodobú agoru, aktívny diskusný priestor.
Dielo si môžete prísť pozrieť do 16. 5. 2025 každý pondelok, utorok, štvrtok a piatok od 14.00 do 17.00
V búrke bez úkrytu
Video vzniklo pred desiatimi rokmi, v roku 2015, rumunským umeleckým duom Ancou Benerou & Arnoldom Estefanom v jednom z posledných pralesov v Európe, na hranici s Ukrajinou. Nosnou témou diela je vzťah militarizmu k prírodnému prostrediu pohraničných oblastí a jeho ekologickej deštrukcie. Jednoduchými prostriedkami – spojením obrazu karpatského horského lesa s protivojnovou piesňou Where Have All the Flowers Gone? – prinášajú kontextualizovaný pohľad na globálnu otázku: ako presadzovať protivojnové a pacifistické ideály? Uvedenie filmu s výstižným názvom V búrke bez úkrytu nás podnecuje k prehodnocovaniu mechanizmov, ako čeliť súčasným globálnym výzvam.
Anca Benera a Arnold Estefan sú umelkyňa a umelec pôsobiaci vo Viedni a Bukurešti. Ich tvorba zahŕňa inštalácie, videá a performancie.
Umelecké duo sa zaujíma o ideologické štruktúry skryté za historickými, spoločenskými a geopolitickými naratívmi, ako aj o vojenský a politický dopad na životné prostredie. Ich diela boli prezentované na výstavách a bienále vrátane: Potential Worlds, Migros Museum, Zürich (2021); Natural Histories. Traces of the Political, MUMOK, Viedeň (2017); Sounds and Sites, The Jewish Museum, New York (2016); Global Control and Censorship, ZKM, Karlsruhe (2016); Der Brancusi Effekt, Kunsthalle, Viedeň (2015); Mum, am I barbarian?, 13. Istanbulské bienále (2013); Intense Proximity, La Triennale, Palais de Tokyo, Paríž (2012).
Agnieszka Kilian je kurátorka, autorka a výskumníčka pôsobiaca v Słupsku a Berlíne. V minulosti spolupracovala s berlínskou galériou nGbK a od roku 2024 pôsobí ako riaditeľka Baltskej galérie súčasného umenia v Słupsku.
Vo svojich projektoch sa často zaoberá konceptmi súdneho konania a spravodlivosti – nielen ako abstraktnými pojmami, ale aj ako hlboko emocionálnymi skúsenosťami.
Kombinovaním výstavných formátov a vzdelávacích programov hľadá nové inštitucionálne modely, ktoré sú nielen participatívne, ale aj emancipačné a inkluzívne. Medzi jej kurátorské a spolukurátorské projekty patria napríklad: We, the People (Stredoslovenská galéria, 2019), Dreams & Dramas. Law as Literature spolu s publikáciou (nGbK, 2017), End of Time (Kunsthaus Dresden, 2015) a behind the togetherness (tranzit.sk, Bratislava, 2014).
Jaro Varga je umelec a kurátor pôsobiaci v Prahe a Bratislave. Vo svojej tvorbe skúma pamäť, zabúdanie a mocenské mechanizmy spojené s priestorom a poznaním. Pracuje s archívmi, mapami, inštaláciou a textom, často zasahuje do verejného priestoru a vytvára fiktívne scenáre, ktoré nabúravajú zaužívané čítanie miest a dejín. Vo svojich dielach podnecuje divákov k novému prehodnoteniu toho, čo považujeme za známe a ustálené.
V ostatných rokoch realizoval samostatné výstavy v Goethe Inštitúte v Bratislave, Tàpies Foundation a Museu Picasso v Barcelone, Album Arte v Ríme, Hunt Kastner Gallery v Prahe a inde. V roku 2019 absolvoval rezidenciu v Delfina Foundation v Londýne, v roku 2022 v Sa Sa Art v Phnom Penh (Kambodža) a v Headlands Center for the Arts v San Franciscu. V roku 2023 predstavil výstavy In Someone Else’s Game (Ivan Gallery, Bukurešť) a Travel Tales in The Land (Haifa Museum of Art, Izrael). V roku 2024 vytvoril dielo Mlčanie nás neochráni, ktoré vzniklo v Synagóge – Centre súčasného umenia GJK v Trnave a bolo prezentované aj na festivale Pohoda, v Synagóge v Stupave a v Mestskej knižnici v Bratislave v rámci Bielej noci.