Kontrast
Vyhľadať
Close this search box.

Deň Európy sme oslávili minifestivalom o dôležitosti demokracie

Picture of Trenčín 2026
Trenčín 2026

Deň Európy sa v Trenčíne niesol v duchu koncertov, diskusii, literatúry aj zážitkových formátov. Minifestivalom Európa v Trenčíne sa mesto zapojilo do európskej oslavy Dňa Európy – oslavy mieru a jednoty v Európe. Tá sa spája s výročím tzv. Schumanovej deklarácie – prejavu francúzskeho ministra zahraničných vecí Róberta Schumana, ktorý 9. mája 1950 navrhol vytvoriť Európske spoločenstvo uhlia a ocele. Schumanov návrh je považovaný za začiatok budovania spoločenstva krajín dnes známeho ako Európska únia.

 

„Podujatím Európa v Trenčíne sme sa zapojili do európskej oslavy Dňa Európy, ktorá už má tradíciu, u nás ale ešte nie je vžitá. Hoci išlo o oslavu, témy boli vážne – vojna na Ukrajine nastavuje naše uvažovanie. Práve teraz je dôležité prihlásiť sa k demokratickým hodnotám, oceniť, že sme členmi Európskej únie a zároveň si pripomenúť, že je veľmi dôležité nepoľaviť v solidarite k Ukrajine a ľuďom, ktorí našli svoje útočisko na Slovensku a aj v našom meste”, vysvetľuje Terina Slezák Barčáková, manažérka medzinárodných vzťahov Trenčín 2026, zámer venovať program prodemokratickým témam.


Hovorené slovo aj hudba


Podujatie otvoril zážitkový workshop organizácie Post Bellum o dilemách ľudí ohrozených vojnovým konfliktom. Počas [fjúžn] kultúrnej prechádzky sme sa pozreli na Trenčín očami cudzinca. Kais z Tuniska žije v Trenčíne 7 rokov. Previedol nás miestami, ktoré má v Trenčíne rád a ukázal, ako vyzerá jeho bežný deň. Premietali sme kolekciu vizuálnych diel, ktoré vznikli ako reakcia na vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Vystúpila trenčianska legenda Chór vážskych muzikantov, čerstvý držiteľ Radio_Head Awards Isama Zing a jedinečný zážitok prinieslo ženské trio Sutari z Poľska, ktoré originálnym spôsobom transformuje tradičné poľské piesne.

“Sutari je krásnym príkladom ako sa dá čerpať z tradičnej kultúry a interpretovať ju súčasným spôsobom pre rozmanité publiká. Ukazujú nám, že tradícia nemusí byť vytesaná do kameňa, môže byť živou inšpiráciou”, popisuje výber kapely Lenku Kuricová, umelecká riaditeľka Trenčín 2026.


Diskutovali odborníci na Európsku politiku, kultúru a literatúru

 

Súvis medzi demokraciou a kultúrou hľadal moderátor Michal Hvorecký v debate s hosťami – rektorkou Vysokej školy výtvarných umení Bohunkou Koklesovou, poradkyňou prezidentky pre zahraničnú politiku Janou Kobzovou, Robertom Sermekom – vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a Michalom Kaščákom, zakladateľom festivalu Pohoda.


Literárny klub priniesol debatu spisovateľa Michala Hvoreckého s laureátmi Európskej ceny za literatúru – Pavlom Rankovom a Jánom Němcom. V rozhovoroch a úryvkami predstavili ich ocenené diela – Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) od Rankova a Dějiny světla od Němca. Cenu udeľuje Európska únia už od roku 2009 s cieľom upriamiť pozornosť na literárne talenty v Európe.

Dobrovoľné príspevky za odznaky chránenej dielne Aliis z Nemšovej v hodnote 107,51 EUR poputujú na nákup materiálnej pomoci ľuďom utekajúcim pred vojnou, ktorú v OC MAX organizuje KC Aktivity v spolupráci s mestom Trenčín. V pomoci prostredníctvom odznakov budeme pokračovať a čoskoro dáme vedieť viac.

Podujatie finančne podporili: Mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj. Partnermi minifestivalu Európa v Trenčíne je Európska únia, Europe Direct Trenčín.

 

Viac o programe podujatia píšeme tu.


Fotografie: Juraj Majerský