Kontrast
Vyhľadať
Close this search box.

Spoznajte Kaunas – Európske hlavné mesto kultúry 2022 a ich príbeh

Picture of Trenčín 2026
Trenčín 2026

Spoznajte našich priateľov z mesta Kaunas, ktorým sa podarilo úspešne obhájiť kandidatúru na Európske hlavné mesto kultúry a v roku 2022 budú obhajovať ich titul. Spoznajte samotné mesto Kaunas, ich projekt a vyspovedali sme aj členku tímu Kaunas 2022 Ugnė Marija Andrijauskaitė, ktorá je koordinátorka a členka tímu programu „Modernism for the Future“.

Za fotky ďakujeme Kaunas 2022


Kto si a aká je tvoja úloha v projekte?


Moje meno je Ugnė Marija Andrijauskaitė a som koordinátorka a členka tímu programu „Modernism for the Future“. Cieľom tohto programu je prebudiť v ľuďoch zodpovednosť za prostredie, ktoré nás obklopuje a vytvoriť emocionálne spojenie s mestom a kultúrou. Mojou úlohou je zabezpečovať medzinárodné projekty ako napríklad program rezidenčných výmen Modernism for the Future 360/365, kde mezinárodní umelci alebo umelecké kolektívy interpretujú modernistickú architektúru Kaunasu, Brna, Kortrjik, Lvova a Tel Avivu. Umenie, ktoré vznikne počas rezidencií bude vystavované v Kaunase na výstave MoFu 360/365, ktorá bude súčasťou otváracieho ceremoniálu. Ďalší projekt, na ktorom pracujem je tvorba fantasy filmu inšpirovaného modernistickou architektúrou Kaunasu a skrytými historkami spájanými s týmto magickým mestom. Film je režírovaný významnou írskou vizuálnou umelkyňou Aideen Barry a tvorený obyvateľmi Kaunasu. Je pre nás veľkou cťou pracovať s umelkyňou, ktorá bola len nedávno ocenená prestížnym ocenením Golden Fleece Award. Pandémia nás donútila k mnohým zmenám pri produkcií filmu, napriek tomu sa ho snažíme robiť čo najinkluzívnejšie aj v tejto dobe obmedzení a neistoty. Proces filmovania prebieha na jar tohto roku, takže som teraz hlavne producentka a to mi zaberá väčšinu môjho EHMK pracovného času. Pracujem s hercami, tanečníkmi, kameramanmi, interpretmi a umelcami z Kaunasu, s dobrovoľníkmi Kaunas 2022 a s krásnymi medzivojnovými modernistyckými/ art deco lokáciami dočasného hlavného mesta snažiac sa vyprodukovať súčasné vizuálne umelecké dielo.

Členka tímu Ugnė Marija Andrijauskaitė


Ako EHMK zmenil a ovplyvnil život v meste a mesto samotné?


Verím, že všetky prípravné roky na Európske hlavné mesto kultúry zásadne ovplyvnili mesto a jeho obyvateľov. Po prvé, do všetkých kútov mesta sa dostala kultúra, dnes sa stretnete s umením nie iba v centre Kaunasu, ale aj v rezidenčných susedstvách. Navyše, veľmi to inšpiruje obyvateľov, aby našli v sebe umelecké sklony. Prostredníctvom kreatívnych umeleckých dielní sa učia umeleckí amatéri rôzne technicky a veľké umelecké projekty sa tiež spoliehajú na ich účasť v procese. Prínos v Kaunase ako EHMK vidím ako úžasnú školu kreativity, kde sa všetci obyvatelia prostredníctvom účasti môžu naučiť niečo nové. Učia sa kreativite či kultúrnemu manažmentu a získavajú vedomosti v oblasti kultúrnej komunikácie. Podľa mňa, dedičstvo EHMK je dôležitejšie ako titul samotný. Počas prípravných rokov sa umelci, kultúrni manažéri a komunity majú veľa čo učiť. Tieto novonadobudnuté vedomosti sa im budú hodiť pri vymýšlaní nových nápadov v roku 2023 a neskôr.

Fotky: Kaunas 2022


Ako EHMK zmenil tvoj život a čo si sa naučila?


Moja prvá skúsenosť robiť s filmami bola vlastne v EHMK Vilnius 2009. Takže mám osobné spojenie s titulom a možnosťami, ktoré poskytuje nominovaným mestám a ich obyvateľom. Pracovať v tíme Kaunas 2022 je veľmi dynamické a podnetné. Som šťastná, že som pohotová a mám mám dobré ,,urob si sám“ skúsenosti, ktoré som nadobudla počas mojich neskorších teenagerských rokov v komunite DYI punk. Byť kultúrnym manažérom znamená byť schopný robiť množstvo vecí, od troška nudných papierovačiek až po kreatívne riešenie problémov, ako napríklad moje posledné dobrodružstvo, kedy som pre jeden umelecký projekt potrebovala zohnať väčšie množstvo ľudských vlasov. Najzábavnejšia časť je, že nikdy nevieš, čo príde zajtra – zaujímavá požiadavka od umelca na rezidencií alebo globálna pandémia. Pracovať počas lockdownu s prísnymi obmedzeniami nás naučilo, ako byť viac kreatívni, rozmýšlať mimo zaužívaných hraníc, pohotovo reagovať na rýchlo meniace sa podmienky a byť lepší v krízovom manažmente. Ja osobne si veľmi užívam prácu s mladými ľuďmi – s dobrovoľníkmi, stážistami, začínajúcimi umelcami.


Predtým, ako som sa pripojila k tímu ECoC, som pracovala na univerzite, a mám pocit, že aj vďaka Kaunas 2022 sa mi darí stále vzdelávať, podielať sa o svoje vedomosti s ostatnými, pomôcť umelcom nájsť financovanie svojich projektov, naučiť stážistov pracovať s filmovou produkciou a komunikáciou či mať úžasné skúsenosti s našimi skvelými dobrovoľníkmi v tvorivých dielňach, kde vyrábame napríklad rekvizity pre film.

Fotky: Kaunas 2022


O čom je Európsky projekt Kaunasu?


Heslo Kaunasu 2022 je ,,z dočasného na súčasné“. Súčasné hlavné mesto vyjadruje mesto, ktoré je otvorené, demokratické a relevantné pre súčasné publikum, pútavé a inkluzívne, kreatívne a inovatívne. Je to mesto, ktoré si uvedomuje svoju komplikovanú minulosť a jej odkaz a snaží sa hýbať dopredu, k novej vízii budúcnosti.


Stať sa súčasným mestom je zmysluplná cesta, ktorá spája všetkých obyvateľov mesta, spoločne chcú zadefinovať, čo pre nás znamená Súčasné mesto. Umelecký program Kaunasu 2022 je vizualizácia tejto cesty od počiatočného Zmätku, cez Stret až k Uvedomeniu. Vo fáze Zmätku sa projekty zaoberajú nevyriešenými otázkami týkajúcimi sa kolektívnej pamäte mesta (MEMORY OFFICE – Platforma pamäte) a dedičstva (MODERNISM FOR THE FUTURE- Platforma dedičstva). Ako riešenie slabej medzisektorovej spolupráce a odlivu mozgov, vznikol Stret s programami DESIGNING HAPPINESS- Platforma verejného priestoru a EMERGING KAUNAS – Platforma pre mladých. Fáza Uvedomenie je zameraná na účasť, zapojenie, spoluvytváranie, budovanie komunity a posilňovanie občianskej spoločnosti pozostávajúca z projektov WE, THE PEOPLE – Komunitná platforma a WAKE IT, SHAKE IT – Kultúrna platforma pre sieťovanie. Tešíme sa, až to všetko uvidíme!

Fotky: Kaunas 2022


Spoznajte Kaunas


Druhé najväčšie mesto Litvy – Kaunas bude hosťovať titul EHMK už budúci rok. Toto krásne pobaltské mesto má čo ponúknuť obdivovateľom umenia, architektúry, ale aj prírody. Nájdete tu najväčšiu priehradu, ktorá sa pre jej rozľahlosť nazýva kaunaské more. V rokoch 1919 – 1940 sa stal Kaunas z dôvodu okupácie Vilniusu hlavným mestom Litvy. Preto je aj EHMK sloganom mesta Súčasné hlavné mesto – Contemporary capital (namiesto aktuálnej prezývky Dočasné hlavné mesto – Temporary capital). Mesto tiež patrí European Heritage Label a je súčasťou UNESCO Design City Network. V Kaunase môžete študovať až v 91 programoch v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu. Vďaka 35tis. študentom sa nazýva aj Mesto mladých aj keď University of Lithuania bude budúci rok oslavovať storočnicu. Kaunas je pestrofarebné mesto známe svojím pouličným umením s pravdepodobne jediným námestím na svete, na ktoré sa nemôžete dostať – námestím Georga Maciunasa inšpirovaným hnutím FLUXUS.


Kaunas v číslach:

1556 objektov kultúrneho dedičstva

13 divadiel

7 hudobných škôl

12 univerzít

15 mostov

115 škôl a 44257 študentov

9 hudobných festivalov

30 múzeí


(údaje z roku 2017)

Fotky: Kaunas 2022

 

Zistite viac o projekte Kaunas 2022 – www.kaunas2022.eu

Spoznajte Kaunas aj prostredníctvom ich Facebooku a Instagramu