Viedeň, 17. apríla 2025 – Rakúske mestá ako Graz (2003), Linz (2009) či Bad Ischl (2024) patria medzi držiteľov prestížneho titulu Európske hlavné mesto kultúry. V roku 2026 sa k nim pridá slovenský Trenčín, ktorý už teraz aktívne oslovuje európske publikum. Do rakúskej metropoly prinesie pozoruhodné hudobné vystúpenie súboru Quasars Ensemble, ktorý ponúkne pestrú paletu komornej hudby naprieč žánrami, generáciami i geografickými hranicami.
Koncert sa uskutoční 14. mája 2025 o 20:00 v ORF RadioKulturhaus Wien, Großer Sendesaal.
Hudobná pozvánka z Trenčína
Vystúpenie súboru Quasars Ensemble, organizované v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni, je predzvesťou programu Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026. Ansámbl, známy svojím dôrazom na slovenskú hudbu a uvádzaním vzácnych či zabudnutých skladieb, predstaví diela klasikov aj súčasných autorov.
Program koncertu vzdáva poctu niekoľkým významným hudobným osobnostiam – jubilujúcemu Mauriceovi Ravelovi, tragicky zosnulej ukrajinskej skladateľke Hanne Havrylets a slovenskému skladateľovi Ivanovi Buffovi, ktorého diela sú významnou súčasťou súčasného stredoeurópskeho hudobného priestoru. „Tento koncert je nielen kultúrnou vizitkou Trenčína, ale aj symbolom prepojenia európskych hodnôt a kreativity,“ uviedol Stanislav Krajči, riaditeľ projektu Trenčín 2026.
Ivan Buffa a Quasars Ensemble
Súbor Quasars Ensemble vedie od jeho založenia skladateľ, dirigent, klavirista a pedagóg Ivan Buffa, jedna z najvýraznejších osobností slovenskej vážnej hudby. Študoval v Bratislave a na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni pod vedením Michaela Jarrella. Jeho skladby zazneli na renomovaných festivaloch ako Wien Modern, Takefu Festival v Japonsku, ISCM World Music Days či Ostravské dny.
Koncert vo Viedni tak nebude len umeleckou udalosťou, ale aj prejavom ambície projektu Trenčín 2026 – predstaviť slovenské umenie a kultúru v európskom kontexte a podporiť medzinárodnú výmenu cez kultúru.
Európsky rozmer a pozvánka do Trenčína
„Trenčín je súčasť Európy a titul to ešte viac podčiarkuje. Preto do Viedne prichádzame s naozaj európskym programom – európski skladatelia zaznejú v podaní umelcov z rôznych európskych krajín, pod taktovkou slovenského dirigenta Ivan Buffa,“ hovorí Martin Mojžiš, manažér pre medzinárodné vzťahy projektu.
V priestoroch Slovenského inštitútu vo Viedni sa koná aj výstava prác žiakov Školy umeleckého priemyslu v Trenčíne. „Táto výstava je okrem prehliadky mladých, talentovaných a úspešných ľudí zároveň pozvánkou do Trenčína, ktorý sa právoplatne hrdí týmto titulom, pretože má čo ponúknuť – či už na poli histórie alebo súčasných kultúrnych aktivít s rôznorodým umeleckým zastúpením,“ uviedol riaditeľ školy Ivan Štefka.
Mesto Trenčín a celý región sa v najbližších rokoch stanú centrom kultúrneho diania. Projekt s mottom „Prebúdzame zvedavosť“ prinesie stovky podujatí, ako aj investície do infraštruktúry a obnovu historických miest. Príkladom je revitalizácia starého železničného mosta cez rieku Váh na moderný Fiesta most s priestormi pre umenie. Táto jedinečná stavba bude nielen spájať oba brehy rieky, ale stane sa aj novým centrom spoločenského života a oddychu. Ďalšími zrekonštruovanými miestami sú kino Hviezda a miestna synagóga, ktoré už dnes slúžia kultúre.
Historické miesta ako kulisy
Podujatia sa budú konať aj na ikonických miestach Trenčianskeho regiónu, vrátane Trenčianskeho hradu, Beckova a Čachtického hradu, ako aj na rieke Váh. Región je známy svojím bohatstvom historických pamiatok a vysokou koncentráciou kúpeľných miest, ktoré budú do kultúrneho programu aktívne zapojené.